041-34473923
041-34461030
info [at] pipesteel [dot] ir

پلی اتیلن و تاریخچه آن

پلی اتیلن از مطرح ترین مواد اولیه در ساخت لوله های مصرفی شبکه های آبرسانی، فاضلاب، گازرسانی، زه کشی، سامانه‌های مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه های آبیاری تحت فشار و سامانه‌های آبیاری متحرک است که به دلیل دارا بودن همزمان ویژگی های منحصر به فردی همچون مقاومت در برابر خوردگی، وزن کم، انعطاف پذیری قابل ملاحظه و ویژگی های هیدرولیکی بسیار عالی، در حال حاضر به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و قابل اطمینان برای بسیاری از کاربردهای مربوط به خطوط لوله به شمار می رود. بررسی‌های زیادی روی لوله های پلی اتیلنی، در شرایط مختلف انجام گرفته است. نتایج نشان داده، عواملی مانند محل و دمای کاربرد، درجه سختی، مقدار تحمل فشار و تنش های محیط صنعت در کاربرد آنها مهم است. در راستای بهینه کردن خواص یاد شده و رفع مشکلات دسته قبلی، با تغییر در چگالی آمیزه یا فرآیند تولید، نسل جدیدی از لوله های پلی اتیلنی در هر دوره زمانی تهیه شده اند.

بهبود عملکرد مورد انتظار برای لوله پلی اتیلن، در هر دوره زمانی شامل فرآیند پذیری بهتر و مقدار خروجی بیشتر، انعطاف‌پذیری بهتر برای کلاف پیچی، مقاومت بیشتر در برابر رشد آرام ترک (SCG)، رشد سریع ترک (RCP) و فشار هیدرو استاتیکی است.

نام گذاری انواع مختلف مواد و آمیزه در ساخت لوله های پلی اتیلن، بر اساس تعریف استانداردهای ملی بر مبنای حداقل مقدار استحکامی است که در دمای کارکرد ۲۰ درجه سانتیگراد و ۵۰ سال پس از نصب و راه‌اندازی لوله انتظار می‌رود. البته به وزن مولکولی پلی اتیلن نیز اشاره دارد که برای انواع مختلف لوله موجود است.

 

تاریخچه

لوله های پلی اتیلن اولین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی به عنوان لوله های تحت فشار استفاده شدند که بر پایه پلی اتیلن کم چگالی با نام های PE32 ،PE40 و PE63 بودند این نسل مستعد ترک برداری ناشی از تنش بودند. هچنین، نسبت به رشد سریع ترک، ضعیف بودند. ولی با تمام مشکلات، این لوله ها نسبت به سامانه های فلزی سبک تر و حمل آنها آسان تر بود و در معرض ریسک خوردگی نیز نبودند. با این حال، لوله‌های مذکور برای وصول کاربری مناسب، وزن و ضخامت زیادی داشتند که باعث ازدیاد هزینه تولید آنها می شد.

برای رفع مشکلات مطرح شده در این دوره از مواد با چگالی متوسط با نام PE80 استفاده شد. با افزایش چگالی مواد، لوله با ضخامت دیواره کمتر همراه با استحکام مناسب فراهم شد که این موضوع وزن کمتر و تحمل فشار بیشتر را در محصول نهایی سبب شد. هچنین با کاهش ضخامت دیواره، ظرفیت جریان نیز افزایش یافت که صرفه اقتصادی نیز به همراه داشت. با مشاهده اثر افزایش چگالی در رفع مشکلات این لوله ها، انتظار می‌رفت، افزایش بیشتر مقدار این ویژگی، بهبود بیشتر خواص را به همراه داشته باشد که PE100 به صنعت تولید این لوله ها را یافت.

این محصول از نظر مشخصات فیزیکی و عملکردی، ویژگی های منحصر به فردی ایجاد کرد که با چگالی بیشتر و وزن و ضخامت کمتر قابلیت تحمل فشار بیشتر را نیز داشت. امروزه این نوع پلی اتیلن در تولید لوله استفاده می شود، ولی به علت کاهش فرآیندپذیری آن و همچنین نیاز به کاربرد لوله در دماهای بیشتر و کاربرد های جدیدتر اصلاحاتی روی پلی اتیلن انجام گرفت.

پلی اتیلن با مقاومت به دمای افزایش یافته (PE-RT) مطابق با تعریف های بین المللی، دسته ای از مواد پلی اتیلنی اصلاح شده برای کاربرد در دمای زیاد است.  در این دسته، ساختار و بلورینگی پلی اتیلن پرچگالی اصلاح شد. این دسته با توجه به ساختار می تواند نسبت به سایر پلیمرهای سنگین پرچگالی تحمل گرمایی داشته باشد. اما عواملی مانند مقاومت کم نسبت به خزش به علت ساختار جدید و مدت زمان تحمل فشار برای این نوع که ۲۰ سال است، استفاده از آن را محدود کرده است .

پلی اتیلن پرچگالی در جهت بهبود عملکرد به روش شبکه ای شدن و ایجاد پیوندهای عرضی در زنجیره‌های آن نیز اصلاح شد. این پلیمر بود. این پلیمر دارای زمان مصرف است، یعنی از زمان تولید در کارخانه تولید کننده تا لحظه مصرف در کارخانه مصرف کننده (تولید لوله پنج لایه یا تک لایه)، به دلیل ساختاری زمان مشخصی دارد. چرا که در ابتدا، این پلیمر از دسته پلیمرهای گرمانرم است. با گذشت زمان در این پلیمر شبکه ای می شود، از این رو به مرور از حالت گرمانرم به گرماسخت تبدیل می شود و در همین زمان کوتاه باید استفاده شود. این مشکل و حساسیت مستقیم به رطوبت هوا و هزینه زیاد تولید از محدودیت‌های این نوع پلی اتیلن است.

به این دلایل نیاز به مواد پلی اتیلنی جدید با ترکیب مفید و متعادل کننده از خواص گرمایی، مکانیکی و فرآیندپذیری، بدون نیاز به شبکه ای شدن افزایش یافت. در این راستا، سامانه‌های با توزیع مرکبی از وزن مولکولی ایجاد شد.

پایپ استیل | PipeSteel
لینک کوتاه مطلب : http://pipesteel.ir/?p=374

اطلاعات تماسی

موبایل: 09143130363 - 09141163454
تـلفن: 34461030-041
تـلفن: 34488185-041
فکس: 34473923-041

ایمیل: info [at] pipesteel [dot] ir

موقعیت روی نقشه | گوگل

ما رو دنبال کنید

دفتر و انبار پایپ استیل

دفتر: انتهاي خيابان رسالت-مجتمع فلزكاران-انتهای ١٤ متري اول-پلاك 264
تـلفن: 34461030-041

انبار: انتهاي خيابان رسالت-جنب مجتمع فلزكاران-انبار و باسكول كاويان

گالری تصاویر

وبلاگ ما

درباره ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه، برای مجموعه پایپ استیل محفوظ است.
طراحی و توسعه: آدلیم بیلگی سایار آذربایجان