041-34473923
041-34461030
info [at] pipesteel [dot] ir

لوله های پلی اتیلن – قسمت دوم

مزایای لوله های پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع لوله ها به شرح زیر می باشد:

مقاومت در برابر خوردگی گالوانیکی

این خصوصیت در واقع مهمترین عامل استفاده از این لوله ها در دریا می باشد چرا که ترکیب هوا و آب، خصوصا آب دریا، برای لوله های فلزی متعارف بسیار خورنده است. شایان ذکر است خوردگی گالوانیکی لوله های پلی اتیلن تقریبا صفر است.

 

مقاومت در برابر پوسیدگی، سایش و ضربه

این خاصیت به همراه خصوصیت قبلی عامل افزایش قابل توجه عمر مفید این لوله ها نسبت به لوله های دیگر می باشد. به عنوان نمونه می توان به طرحی اشاره کرد که در سال ۱۹۹۶ در کشور عمان و برای گروه Shell و PDO اجرا شده است. با اجرای این پروژه، ۱۹ کیلومتر خط لوله کربن-استیل PV-10 که در اثر خورندگی شدید ناشی از جریان نفت خام  (Water/ Crude Oil 80:20) از بین رفته بود، با لوله های پلیاتیلن از گرید PE-100 تعویض گردید. در این طرح با توجه به شرایط محیطی (درجه حرارت ۸۰ درجه سانتی گراد)، عمر کاری لوله های پلی اتیلنی، حداقل ۱۵ سال در نظر گرفته شده است (از سال ۱۹۹۶ تاکنون هیچگونه نقیصه و نشتی در این لوله ها گزارش نشده است). در حالیکه دوره کارکرد مفید لوله های فولادی در همان شرایط، حداکثر ۲ سال بوده است.

 

خاصیت انعطاف پذیری مناسب

این خاصیت باعث سهولت نصب این لوله ها و نیاز به کاربرد اتصالات کمتر می گردد (شعاع مجاز خمش لوله پلی اتیلن به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجی آن می باشد).

 

خاصیت جمع شوندگی (Collapsibility) بسیار بالا در راستای لوله و سبکی وزن

این لوله ها نسبت به لوله های فولادی دارای وزن بسیار کمتری بوده، در نتیجه حمل و نقل و انبار نمودن آنها آسانتر بوده و با هزینه کمتری انجام می شود.

مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین

با توجه به میزان ضریب کشش بالا در مواد پلی اتیلن و استحکام کافی در برابر فشار ضربه ای، لولههای پلی اتیلن بهترین مقاومت را در برابر ارتعاشات زمین لرزه و جابجایی لایه های خاک نشان می دهند.

 

قابلیت اتصال بسیار محکم، بدون نشتی و در عین حال انعطاف پذیر

این اتصال قوی به وسیله جوشکاری (لب به لب یا الکتروفیوژن) یا اتصال از طریق فلنج و Stub end حاصل می گردد.

 

مقاومت بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید و دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی بسیار مناسب

به علت سطح داخلی کاملا صاف و صیقلی، این لوله ها در مقایسه با لوله های دیگر از افت اصطحکاکی بسیار کمتری برخوردار بوده، در نتیجه در بسیاری اوقات برای عبوردادن دبی مشخصی از سیال، در مقایسه با سایر انواع
لوله ها، قطر کمتری خواهند داشت (خصوصا وقتی طول خط لوله زیاد است). موضوع فوق در مقایسه با لوله های فولادی بسیار برجسته می باشد، چرا که در لوله های فولادی جهت پوشش داخلی معمولا از یک لایه سیمانی
استفاده می شود که این لایه علاوه بر کاهش سطح مقطع موثر لوله باعث افزایش زبری گشته، افت بالاتری ایجاد می گردد. تامین لوله های فولادی با قطر بالاتر به تنهایی می تواند بسیاری از اختلاف هزینه های خرید لوله را پوشش دهد.

 

هزینه پایین تعمیر و نگهداری

به دلیل خصوصیات مناسب لوله های پلی اتیلنی، معمولا این لوله ها در یک بازه زمانی طولانی نیاز به تعمیر ندارند و در صورت نیاز به تعمیر، این کار با هزینه پایین امکان پذیر خواهد بود. این در حالی است که تعمیر لوله های فولادی با مشکلاتی همراه خواهد بود (از جمله عدم امکان تعمیر پوشش لوله در بستر دریا) و بالطبع با هزینه بالایی انجام می شود.

 

 

مجموعه پایپ استیل با ارائه انواع لوله ها در سایزها و اندازه های مختلف، در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

منتظر تماس و سفارشات شما عزیزان هستیم.

PipeSteel

پایپ استیل | PipeSteel
لینک کوتاه مطلب : http://pipesteel.ir/?p=208

اطلاعات تماسی

موبایل: 09143130363 - 09141163454
تـلفن: 34461030-041
تـلفن: 34488185-041
فکس: 34473923-041

ایمیل: info [at] pipesteel [dot] ir

موقعیت روی نقشه | گوگل

ما رو دنبال کنید

دفتر و انبار پایپ استیل

دفتر: انتهاي خيابان رسالت-مجتمع فلزكاران-انتهای ١٤ متري اول-پلاك 264
تـلفن: 34461030-041

انبار: انتهاي خيابان رسالت-جنب مجتمع فلزكاران-انبار و باسكول كاويان

گالری تصاویر

وبلاگ ما

درباره ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه، برای مجموعه پایپ استیل محفوظ است.
طراحی و توسعه: آدلیم بیلگی سایار آذربایجان