041-34473923
041-34461030
info [at] pipesteel [dot] ir

فرآیند تولید و توزیع وزن مولکولی پلی اتیلن

فرآیند تولید

در راکتور تولید پلی اتیلن، طی واکنش پلیمر شدن، اتیلن به عنوان مونومر، یک آلفا-اولفین (شامل اولفین با ۴ تا ۲۰ اتم کربن) نظیر بوتن، پنتن، هگزن، یا اکتن یا یک دی اولفین غیرمزدوج (دارای ۶ تا ۱۸ اتم کربن) نظیر هگزادی ان به عنوان کومونومر برای تنظیم چگالی هیدروژن برای کنترل جرم مولکولی یا طول زنجیر پلیمر،  به طوری که طی واکنش مزبور زنجیر فعال به زنجیر خاتمه یافته تبدیل شود و کاتالیزور مناسب به همراه کمک کاتالیزور برای فعال‌سازی کاتالیزور، شرکت می‌کنند.

کاتالیزور به همراه خوراک (اتیلن، هیدروژن، آلفا-اولفین) و هگزان (بستر محیط واکنش پلیمر شدن) وارد راکتورها می شود. واکنش پلیمر شدن در یک یا دو راکتور،  بسته به نوع مورد نظر با موازی یا متوالی شدن راکتورها انجام می پذیرد.

پس از راکتورهای اولیه، جریان تعلیق (ذرات جامد پلیمر معلق در هگزان) خروجی، برای انجام واکنش های نهایی وارد رآکتور سوم می‌شود که مقدار تبدیل در خروجی راکتور به مقدار تقریبی ۹۹ درصد می‌رسد. در ادامه، هگزان موجود در جریان تعلیق با دستگاه های مرکز گریز از محصول پودر پلیمر جداسازی شده و برای خالص سازی به ناحیه تقطیر ارسال می‌شود. پودر تر خروجی از مرکز گریز برای خشک سازی به خشک کن بستر سیال ارسال و پس از خروج از آن با سامانه انتقال پودر به بخش اکستروژن ارسال می‌شود تا از پودر به دانه تبدیل شود. در بخش اکستروژن با توجه به کاربرد محصول، پس از اضافه شدن افزودنی های مورد نیاز و اختلاط با آن، در نهایت با دستگاه اکسترودر پودر تولیدی بخش پلیمر، محصول به دانه پلی اتیلن تبدیل می شود.

از میان کاتالیزورهای استفاده شده در صنعت، کاتالیزورهای زیگلر-ناتا به‌عنوان دسته مهمی از کاتالیزورهای صنعتی نقش به سزایی در تولید پلی اوفیلن ها دارد. تکامل فناوری کاتالیزور و طراحی راکتور اجازه تولید پلیمرهایی با کارایی افزوده را می‌دهد. همچنین در روش‌های مذبور، وزن مولکولی مدنظر با تنظیم دمای فعالیت کاتالیزور کنترل می شود. البته همیشه باید این نکته را در نظر داشت،عواقب بالقوه فاجعه بار شکست مواد، پذیرش هرگونه لوله های پلاستیکی آب یا گاز، علاوه بر عوامل تولید و فرآیند، به استانداردهای محصول و استانداردهای عملکردی نیز مربوط است.

 

توزیع وزن مولکولی

در حین تولید پلی اتیلن همه مولکول ها با طول مشابه و یک اندازه رشد نمی کنند و همیشه مخلوطی از وزن های مولکولی متفاوتی می شود. بنابراین در تعیین وزن مولکولی مواد پلیمری، همواره میانگینی از آن به دست می آید.

وزن مولکولی پلیمر با اندازه مولکول آن ارتباط دارد و به عنوان مجموع وزن تمام اتم های تشکیل دهنده پلیمر بیان می شود. وزن مولکولی پلیمر خروجی راکتور، اثر به سزایی بر چگونگی فرآیندپذیری و خواص فیزیکی محصول نهایی آن دارد.

سامانه های پلی اتیلن با توزیع وزن مولکولی دو قله ای (bimodal) و چند قله ای (multimodal) از روش های بهبود خواص پلی اتیلن در تنظیم ساختار مولکولی است. در واقع با این توزیع، به دلیل وجود وزن های مولکولی کم می توان فرآیندپذیری راحت تری را از مواد ایجاد کرد. وجود وزن های مولکولی زیاد،  خواص مهندسی محصول نهایی را تضمین کرده و برآیندی از خواص فیزیکی مکانیکی مطلوب با شرایط فرآورش آسان را فراهم می کند.

برای تولید پلی اتیلن با توزیع چند قله ای (دو یا بیشتر) و داشتن چند وزن مولکولی با توزیع دلخواه در کنار هم، باید شرایط تولید و مواد تحت کنترل باشد. این کار با استفاده از کاتالیزور با یک یا چند موضع فعال در چند راکتور طی روند تولید یا کاتالیزور هایی با یک یا چند موضوع فعال در یک راکتور واحد و به دنبال آن استفاده از انواع پلی اتیلن دارای گروه های قطبی، امکان پذیر است.

پایپ استیل | PipeSteel
لینک کوتاه مطلب : http://pipesteel.ir/?p=379

اطلاعات تماسی

موبایل: 09143130363 - 09141163454
تـلفن: 34461030-041
تـلفن: 34488185-041
فکس: 34473923-041

ایمیل: info [at] pipesteel [dot] ir

موقعیت روی نقشه | گوگل

ما رو دنبال کنید

دفتر و انبار پایپ استیل

دفتر: انتهاي خيابان رسالت-مجتمع فلزكاران-انتهای ١٤ متري اول-پلاك 264
تـلفن: 34461030-041

انبار: انتهاي خيابان رسالت-جنب مجتمع فلزكاران-انبار و باسكول كاويان

گالری تصاویر

وبلاگ ما

درباره ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه، برای مجموعه پایپ استیل محفوظ است.
طراحی و توسعه: آدلیم بیلگی سایار آذربایجان