041-34473923
041-34461030
info [at] pipesteel [dot] ir

تاریخچه واژه شیر آب چیست؟

با وجود ابنکه معمولا ریشه اکثر کلمات ناشناخته است ولی بعضی اعتقادات می توانند ریشه در تاریخ کلمه “شیر آب” داشته باشند و چرایی بوجود آمدن این کلمه را روشن سازند.

می توان گفت که در زمان های دور، مجسمه‌ی کوچکی از سر “شیر” برای روی چشمه ها بود، چرا سر شیر؟ شاید ریشه در تاریخ داشته باشد و یا شاید مترسکی برای ترساندن حیوانات برای جلوگیری از نزدیک شدن آن ها. با گذشت زمان کلمه «شیر آب»، در مکالمات روزمره جای خود را به کلمه «شیر» داد که تا به امروز مورد استفاده عموم قرار گرفته است.

البته استفاده از کله شیر به عنوان خروجی آب، بیشتر در کشورهای اروپایی کاربرد داشت چون در آن زمان ها، بیشتر مردم ایران از آب انبارها، چشمه های روباز بهره می برده اند.

 

… و حال روایتی که دوباره صحت آن زیاد معلوم نبوده و صرفا به نقل آن می پردازیم:

زمانی در شهر تهران فقط ۳ دهنه قنات بود که، متعلق به سه ارباب بزرگ تهران بودند. یکی از این قنات‌ها که به سرچشمه معروف بود، متعلق به اربابی بود که سال ها بود که بچه‌دار نمی‌شد. تصمیم گرفت نظر کند، اگر صاحب فرزندی شود، برای تهرانی‌ها آب لوله‌کشی فراهم کند. پس از مدتی او صاحب فرزند شد و برای ادای نذرش مهندسانی از کشور اتریش برای لوله کشی آب استخدام کرد.

در برخی کشورها مجسمه سر حیوان بگونه ای مقدس شمرده  می شود، در اتریش، بر سر خروجی آب، سردیسی از شیر نصب کرده بودند، پس بر سر چشمه آبی که برای مردم فراهم کرده‌ بود، سر شیری قرار دادند و مردم هر وقت برای برداشتن آب به آنجا می‌رفتند، می‌گفتند: رفتیم از سر شیر آب بیاوردیم!

پس از اینکه انسان دریافت که پر کردن ظرف و مَشک آب از آبشارها آسانتر از چشمه است، به فکر ساختن آبشار از چشمه ها افتاد و با تغییر مسیر آب آنرا به جایی برد تا بتواند از ارتفاعی سقوط کرده. برای جلوگیری از فرسایش، سنگی را سوراخ کرد و در محل ریزش آب قرار داد بعد افراد با ذوق این سنگ را به شکل مجسمه ی شیری تراشیدند که آب از دهان آن فرو میریخت. از این ایده در جاهای زیادی استفاده شد. طوریکه مردم به خاطر شکل آن، نام شیر را بر روی آن نهادند.

اوایل، در این شیر وسیله ای برای قطع کردن آب تعبیه نشده بود و ۲۴ ساعته این آب سرازیر بود، با گذشت زمان این شیر تکامل یافت و در اشکال و اندازه های مختلف و کاربردهای گوناگون و ویژگی های متناسب با نیاز ساخته شد.

… اما همچنان نام شیر به آن اطلاق می شد.

 

مجموعه پایپ استیل با ارائه انواع لوله ها در سایزها و اندازه های مختلف، در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

منتظر تماس و سفارشات شما عزیزان هستیم.

PipeSteel

پایپ استیل | PipeSteel
لینک کوتاه مطلب : http://pipesteel.ir/?p=142

اطلاعات تماسی

موبایل: 09143130363 - 09141163454
تـلفن: 34461030-041
تـلفن: 34488185-041
فکس: 34473923-041

ایمیل: info [at] pipesteel [dot] ir

موقعیت روی نقشه | گوگل

ما رو دنبال کنید

دفتر و انبار پایپ استیل

دفتر: انتهاي خيابان رسالت-مجتمع فلزكاران-انتهای ١٤ متري اول-پلاك 264
تـلفن: 34461030-041

انبار: انتهاي خيابان رسالت-جنب مجتمع فلزكاران-انبار و باسكول كاويان

گالری تصاویر

وبلاگ ما

درباره ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه، برای مجموعه پایپ استیل محفوظ است.
طراحی و توسعه: آدلیم بیلگی سایار آذربایجان